Nie możesz się zalogować? Rejestracja »

Logowanie: zapamiętaj

Wspólnie wykryjemy fałsz w Internecie. Wybierz interesujący Cię materiał i sprawdź czy to prawda czy fałsz według dociekliwych poszukiwaczy prawdy. Nie zapomnij wyrazić swojej opinii oraz dodać własny materiał do weryfikacji.

Osiwieć w jeden dzień

Dodane przez: Marcin, na głównej od 31 Lipca 2011 (07:31)

Tagi: włosy, człowiek, siwienie,

"Dwudziestokilkuletni facet osiwiał w jeden dzień!" Media często zakasują nas tak nieprawdopodobnymi historiami. Przeważnie wiązane jest to z traumatycznymi doznaniami i dużą ilością stresu. Tak natychmiastowa reakcja organizmu zdaje się być niemożliwa. Pamiętajmy jednak, że skomplikowana struktura jaką jest ludzkie ciało nie została jeszcze dogłębnie zbadana i w naszym organizmie zachodzą reakcje, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Siwienie związane jest z komórkami zwanymi melanocytami, które znajdują się w każdej z cebulek na ludzkiej głowie. To właśnie dzięki ich aktywności powstaje melanina określana potocznie barwnikiem włosa. Dzieli się ona na dwa rodzaje:    

- eumelanina - kolory brązowe i czarne 
- feomelanina - kolory żółte, pomarańczowe i czerwone

Od ich proporcji zależy kolor naszych włosów. Proces siwienia następuje, gdy spada aktywność melanocytów, które mają bezpośredni wpływ na wytwarzanie barwników. Utrata koloru włosów związana jest ze starzeniem komórek, jednak czy możliwe jest by w jeden dzień melanocyty całkowicie przestały pracować? Z logicznego punktu widzenia osiwienie w tak krótkim czasie jest niemożliwe, gdyż barwnik znajdujący się w wyrośniętych włosach nie może "wyparować".

Na świecie zaobserwowano wiele przypadków nagłego osiwienia. Zazwyczaj były one poprzedzone stresującymi wydarzeniami, które często wiązały się z rodzinnymi tragediami, utratą bliskiej osoby, kalectwem. Ciekawą, lecz do końca nie potwierdzoną informacją jest sytuacja, która miała miejsce podczas zrzutu bomby atomowej na Hiroszimę. Pilot sterujący maszyną po ujrzeniu wielkość wybuchu przeżył taki szok, że po lądowaniu zauważono u niego całkowitą siwiznę włosów.

Szybkie siwienie medycyna wyjaśnia upośledzeniem gruczołów nadnerczy, które są bezpośrednio odpowiedzialne za barwniki we włosach. Przyczyną takiej sytuacji może być nagłe traumatyczne przeżycie. Utrata koloru włosów może być również spowodowana zbyt dużą ilością nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych. Związek ten blokuje syntezę pigmentu (melaniny). Blokowana jest również synteza tyrozynazy, która jest enzymem odpowiadającym za wytwarzaniem melaniny. Niektórzy naukowcy twierdzą, że to nie nadprodukcja nadtlenku wodoru jest przyczyną siwienia, ale spadek aktywności rozkładającego go enzymu.

Nauka nie do końca potrafi wyjaśnić przyczyny, jednak występowanie takiego zjawiska jest faktem.

 
Prawda czy fałsz?

Statystyki powyższego tekstu:

Prawda: 76%
Głosów:
44

Fałsz: 24%
Głosów:
14

Dodaj komentarz:

Proszę się zalogować, aby uzyskać możliwość komentowania

Komentarze:

werdom1352011-08-13 11:54

współczuje tymm ;/

Aracz2011-08-09 23:54

To prawda, ale nie siwieją tak wszystkie włosy, może ok 1/5, ale to prawda.

pitu19992011-08-05 21:32

pojebany fałsz

WALto2011-08-02 20:49

ludzie przecież to fałsz a wy w to wierzycie może nie macie mózgów ??

Wojtach142011-08-01 22:26

Moim zdaniem prawda.

grzegorzov2011-08-01 11:23

fałsz fałsz fałsz WIELKI fałsz.

mixed962011-07-31 14:28

jest to prawda czytałem o tym że za czasów komuny coś takiego się stało

WALto2011-07-31 13:26

to jest fałsz było już o tym w galileo i pogromcach mitów

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Od 2011 aż do teraz © Prawdafałsz.pl wszystkie prawa zastrzeżone

Serwis powstał, aby pozwolić na ocenianie treści w Internecie jako prawda lub jako fałsz.