Nie możesz się zalogować? Rejestracja »

Logowanie: zapamiętaj

Wspólnie wykryjemy fałsz w Internecie. Wybierz interesujący Cię materiał i sprawdź czy to prawda czy fałsz według dociekliwych poszukiwaczy prawdy. Nie zapomnij wyrazić swojej opinii oraz dodać własny materiał do weryfikacji.

Partnerzy

Prawdafałsz.pl dziękuje serwisowi Jeja.pl za reklamę i poleca Wam granie w gry, które się tam znajdują. Nie zapomnijcie odwiedzić działu gry i zagrać w kilka ciekawych propozycji. Zabawę polecamy zacząć od popularnych gier.

Woda - przereklamowane panaceum

Dodane przez: Marcin, na głównej od 27 Lipca 2011 (07:31)

Tagi: woda, picie, zdrowie,

Media i pseudonaukowcy z kobiecych pisemek bombardują nas informacjami jakoby picie dużych ilości wody było dla naszego organizmu niesamowicie zdrowe. Czy aby na pewno? Czy woda jest w stanie poprawić funkcjonowanie naszego ustroju? Możliwe, że jest to kolejny interes wielkich koncernów, które już nie raz udowodniły co się dla nich liczy.

W żadnym wypadku nie chcę propagować tutaj nie picia wody. Mam zamiar pokazać, że warto zwracać uwagę na jakość wypijanego przez nas płynu oraz ilość jaka jest nam naprawdę potrzebna.

Minimalna "zalecana" ilość płynów to około 3 litry. Jak zwykle w przypadku takich informacji nie wzięty jest pod uwagę tryb życia danej osoby. Nie każdy przecież potrzebuje takiej samej ilości jedzenia, także to samo będzie tyczyć się płynów. Mam nadzieję, że nikt nie traktował tego zalecenia poważnie.

Butelkową wodę dostępną na polskim rynku należy podzielić na na dwa rodzaje: źródlaną o niskiej zawartości minerałów oraz mineralną, która teoretycznie powinna zawierać ich odpowiednio dużo. Tą wymaganą ilością minerałów jest ok 1000 mg na litr. Składniki mineralne muszą mieć odpowiednie stężenie, by mogły oddziaływać na nasz organizm np:

- magnez (powyżej 50 mg w litrze)
- wapń (powyżej 150 w litrze)
- wodorowęglany(powyżej 600 w litrze)

Skoro znamy już ilości wymaganych składników, przyjrzyjmy się najpopularniejszym dostępnym wodom rekomendowanym przez znane instytuty.

Najpopularniejszą wodą sprzedawaną na polskim rynku jest Żywiec zdrój, zatem warto dokładnie prześledzić jej zawartość. W końcu pije ją znaczna cześć polaków (około 25% rynku). Na etykiecie czytamy: "Suma składników mineralnych 174,4 mg w litrze". Nie jest to ilość zadowalająca, można wręcz stwierdzić, że jest tragicznie mała. Czytając dalszą część etykiety natrafiamy na napis: "Produkt polecany przez Instytut Matki i Dziecka w żywieniu niemowląt", co znaczy tylko tyle, że woda ta świetnie nadaje się do rozcieńczania soczków i gotowania zupek dla niemowląt do szóstego miesiąca życia, bo niemowlęta z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały. Oczywiście takiej informacji na butelce nie ma. Nikt również nie wspomina o tym, że wodę tą trzeba przegotować, ponieważ zawiera więcej ciężkich metali, niż przysłowiowa kranówka.

Kolejną często pijaną wodą jest Kropla Beskidu (naturalna woda źródlana, zawartość minerałów 369 mg w litrze). Znowu nie za dużo. Co lepsze na butelce widniej napis: "Jedyna woda polecana przez Państwowy Zakład Higieny". Instytucję uznawaną przez polskich konsumentów za najbardziej wiarygodną i gwarantującą wysoką jakość produktów. Wszystko byłoby całkiem dobrze, gdyby nie fakt, że państwowa instytucja zajmująca się oceną jakości wód butelkowych poleca jedną z nich. Sytuacja jest absurdalna, wygląda to tak jakby np. Urząd Komunikacji Elektronicznej polecał świadczenia jednej z sieci telefonii komórkowych.

Niczym nie zaskakuje fakt, że duże koncerny zrobią wiele by wypromować swój produkt. Wygląda na to, że "obiektywni badacze" mogą mieć interes w promowaniu wypijania dużych ilości wody. Szczególnie, że te polecane przez nie całkiem obiektywne instytuty są jednymi z najmniej użytecznych wód dla człowieka.
Prawda czy fałsz?

Statystyki powyższego tekstu:

Prawda: 87%
Głosów:
41

Fałsz: 13%
Głosów:
6

Dodaj komentarz:

Proszę się zalogować, aby uzyskać możliwość komentowania

Komentarze:

kama1234562012-04-04 14:53

nie chcę mi się czytać, a jak zerknęłam i zobaczyłam, że jest więcej głosów na prawdęto i ja to wybrałam

Aracz2011-08-09 23:27

Te etykietki np: "Jedyna woda polecana przez Państwowy Zakład Higieny" są taką zachętą, bo ci fundujący tą etykietkę, w tym wypadku "Zakład Higieny" na tym zarabia, a co do oceniania, to nie wiem, co mam oceniać?

aska4442011-08-02 19:17

raczej prawda

Filip2011-07-30 23:04

nie czytałem -> wcisnąłem prawdę :P

sandrasx2011-07-30 10:11

nie chce mi sie czytać

LeoBlanks2011-07-28 22:03

ja pije wodę Żywiec zdrój tylko dla smaku. ilość minerałów mnie nie obchodzi, ale w zupełności zgodzę się z tym artykułem

marwoj2011-07-27 12:22

yhym

MonGol2011-07-27 12:01

...Nie skomentuje tego...

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Od 2011 aż do teraz © Prawdafałsz.pl wszystkie prawa zastrzeżone

Serwis powstał, aby pozwolić na ocenianie treści w Internecie jako prawda lub jako fałsz.