Nie możesz się zalogować? Rejestracja »

Logowanie: zapamiętaj

Wspólnie wykryjemy fałsz w Internecie. Wybierz interesujący Cię materiał i sprawdź czy to prawda czy fałsz według dociekliwych poszukiwaczy prawdy. Nie zapomnij wyrazić swojej opinii oraz dodać własny materiał do weryfikacji.

Mity żywieniowe

Dodane przez: Maciek, na głównej od 14 Maja 2011 (08:36)

Tagi: jedzenie, odżywianie, mity, dezinformacja, mleko, tłuszcz, margaryna,

  1. Mleko jest zdrowe - to chyba jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Każdy zapewne pamięta telewizyjne reklamy "Pij mleko, będziesz wielki" i inne tego typu propagandowe hasła producentów białego płynu. Reczywistość jest jednak taka, że mleko, które możemy dostać w sklepach, to biała woda z mnóstwem martwych i toksycznych bakterii. Nie tylko nie nadaje się ona do picia, ale także zatruwa nasz organizm. Za spustoszenie odpowiada pasteryzacja. Dodatkowo mleko przeznaczone jest przecież dla cieląt, a nie dla ludzi. Dzięki niemu cielaczkom rosną kopytka. Przez to zawiera ono niestrawialne, bądź trudnostrawialne dla ludzkiego przewodu pokarmowego związki.
  2. Tyje się od tłuszczy - często powtarzany pogląd, że jakoby najbardziej szkodliwe dla ludzkiego organizmu sią tłuszcze, a w szczególności te pochodzenia zwierzęcego (w sporej częsci nasycone). Jednak badania dowodzą, że najbardziej sprzyjające tyciu są węglowodany proste, czyli cukry o wysokim indeksie glikemicznym. Najwięcej węglowodanów znajduje się w wszelkiego rodzaju ciastkach, słodzonych napojach, białym pieczywie czy nawet ziemniakach. Jeśli zaś chodzi o same tłuszcze to naszemu organizmowi potrzebne są zarówno te roślinne jak i zwierzęce, oczywiście w odpowiednich ilościach. Bardzo szkodliwe są jedynie tłuszcze trans powstałe w wyniku utwardzenia, bądź potraktowania wysoką temperaturą tłuszczy roślinnych.
  3. Margaryna jest zdrowa - i to jeszcze zdrowsza od masła, bo przecież zawiera korzystne tłuszcze roślinne, które redukują poziom złego cholesterolu (LDL) w organizmnie. Może trochę prawdy w tym jest. W rzeczywistości jednak, szczególnie tańsze produkty tego typu, zawierają znaczną ilość szkodliwych tłuszczy trans, powstałych na skutek utwardzania olejów roślinnych. Są one niestrawialne przez ludzki organizm, zupełnie do niczego niepotrzebne i dodatkowo jeszcze sprzyjają tyciu oraz rozwojowi miażdżycy.

 
Prawda czy fałsz?

Statystyki powyższego tekstu:

Prawda: 72%
Głosów:
42

Fałsz: 28%
Głosów:
16

Dodaj komentarz:

Proszę się zalogować, aby uzyskać możliwość komentowania

Komentarze:

Aracz2011-08-10 00:05

Nie oceniam, ale ja piję mleko od małego, i choć nie dbam za bardzo o zęby, to mleko mi pomaga z tym problemem (i tak muszę myć zęby) bo jest bogate w wapń, a i dzięki niemu duży urosłem ;D

gownoprawda2011-08-05 16:13

Ja nie zaznaczyłem ani "prawda" ani "fałsz". Moim zdaniem mleko, które piję jest zdrowe (chyba, że tak jak mój kolega wypija się 1 litr dziennie). Tak naprawdę ttyje się od wszystkich związków jakie zeżremy, a to, że margaryna szkodzi wiem nie od dziś.

Krasy2011-07-15 23:25

Człowiek został skonstruowany po to żeby wpierdalać tyle ile może bo następnego dnia może nie być nic!

Krasy2011-07-15 23:24

ja tam to wszystko pierdole! na świecie nie ma żadnej osoby która odżywia się chociaż w 70% prawidłowo

andrzej11019962011-05-15 12:50

Z tym mlekiem to prawda , prawdziwe mleko postoi max 24h później zrobi się śmietana i masło a ze sklepu to sama chemia bo przecież jakie prawdziwe mleko postoi tydzień bez zepsucia :D

pawlo552011-05-14 20:30

prawda

hetman2011-05-14 10:34

Szczera prawda, a oceny pokazują wyłącznie to jak nasze społeczeństwo dało się oszukać reklamom.

hoopcOLA2011-05-14 09:04

fałsz

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Od 2011 aż do teraz © Prawdafałsz.pl wszystkie prawa zastrzeżone

Serwis powstał, aby pozwolić na ocenianie treści w Internecie jako prawda lub jako fałsz.